راهنمای خرید انواع پیچ گوشتی متناسب با نوع کاربرد

راهنمای خرید انواع پیچ گوشتی متناسب با نوع کاربرد
Rate this post

پیچ‌ها از پرکاربرد ترین ابزار آلاتی هستند که برای ایجاد اتصال موقت استفاده می‌شوند. پیچ‌ها در تمامی صنایع و بسیاری از وسایل و دستگاه‌های خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده گسترده از این اتصال دهنده سبب شده است که نیاز به ابزار نصب و باز کردن آن‌ها هم به طبع زیاد باشد. این ابزار پیچ گوشتی نام دارد. در واقع پیچ گوشتی ابزاری است ساده که برای باز کردن و بستن پیچ‌ها استفاده می‌شود. نکته مهم در ارتباط با پیچ گوشتی این است که باید از تظر سایز و هندسه سر آن، با پیچ‌ها همخوانی داشته باشد. بنابراین از آنجا که پیچ‌ها در هندسه و سایزهای مختلفی طراحی و ساخته می‌شوند، پیچ گوشتی‌ها هم خود انواع مختلفی از نظر هندسه، مدل و سایز، متناسب با پیچ‌ها دارند. در این مقاله می‌خواهیم انواع پیچ گوشتی را برای شما معرفی کنیم تا با این ابزار پرکاربرد، آشنایی داشته باشید و بتوانید در هنگام خرید پیچ گوشتی، نوع مناسب آن را انتخاب کنید.

پیچ گوشتی چیست؟

پیچ گوشتی چیست؟

همه ما تابحال بارها پیچ گوشتی‌ها را دیده‌ایم و یا با آن‌ها کار کرده‌ایم حتی اگر فردی فنی نباشیم و شغلی فنی هم نداشته باشیم. زیرا پیچ‌ها علاوه‌بر کاربردهای صنعتی، در بسیاری از وسایل و دستگاه‌های خانگی هم استفاده شده‌اند. بنابراین نیاز است برای باز و بسته کردن آن‌ها در صورت لزوم، پیچ گوشتی‌هایی در دسترس باشند. بنابراین برای تعریف پیچ گوشتی‌ها، باید بگوییم که آن‌ها ابزارالاتی ساده هستند که برای نصب و باز کردن پیچ در کاربردهای مختلفی استفاده می‌شوند.

اگر بخواهیم ساختمان ساده یک پیچ گوشتی را بررسی کنیم، این ابزار شامل یه بخش مختلف است. اولین بخش دسته‌ی پیچ گوشتی است. این دسته که معمولا از جنس پلاستیک عایق است، بخش است که در دست فرد قرار گرفته و فرد از آنجا پیچ گوشتی را می‌چرخاند. بخش بعدی اهرم یا شفت پیچ گوشتی است و بخش انتهایی که بر روی پیچ قرار می‌گیرد و باید هندسه آن با هندسه پیچ همخوانی داشته باشد، سری پیچ گوشتی است. بر اساس نیاز به همخوانی و تناسب پیچ گوشتی با پیچ، پیچ گوشتی‌ها در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شوند. در ادامه انواع پیچ گوشتی را بررسی می‌کنیم.

بیشتر بخوانید  قیمت انواع آچار آلن - معرفی بهترین مارک های بازار

انواع پیچ گوشتی ها کدامند؟

انواع پیچ گوشتی ها کدامند؟

همانطور که گفتیم، پیچ گوشتی‌ها با توجه به اینکه برای باز و بسته کردن پیچ‌ها استفاده می‌شوند، در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شوند. انواع پیچ گوشتی‌ها از نظر هندسه و کاربرد، عبارتند از:

 

 • پیچ گوشتی دو سو

یکی از رایج‌ترین انواع پیچ گوشتی‌ها، پیچ گوشتی دوسو است. این نوع پیچ گوشتی دارای سری تخت است. این نوع پیچ گوشتی در انواع سایز و طرح ساخته می‌شوند. منظور این است که سایز دسته، شفت و خود سری متقاوت است و همچنین در طرح‌های مختلف دسته آن از نظر هندسه، رنگ و جنس، موجود هستند.

 • پیچ گوشتی چهارسو

پیچ گوشتی چهارسو از دیگر پیچ گوشتی‌های ساده و کاربردی است که برای باز و بسته کردن پیچ‌های چهار سو استفاده می‌شود. سری این پیچ گوشتی به شکل چهارپر است. این ابزار نسبت به نوع دوسو دارای کنترل بیشتری بر روی سر پیچ است و به راحتی برای کارهایی با ظرافت زیاد مانند ادوات کوچک الکترونیکی و… استفاده می‌شود.

 • پیچ گوشتی

  ستاره‌ای

از دیگر هندسه‌های سری پیچ گوشتی، شکل ستاره‌ای است. این پیچ گوشتی برای نصب و باز کردن پیچ‌هایی با حفره‌های ستاره‌ای بر روی سر خود، استفاده می‌شوند. این پیچ گوشتی با نام ترکس هم شناخته می‌شود. این ابزار می‌تواند پیچ‌هایی را که در محل اتصال محکم شده‌اند را به راحتی و با اعمال گشتاور بالایی، باز کند.

 • پیچ گوشتی سه پر

پیچ گوشتی سه پر از جمله پیچ گوشتی‌هایی است که برای کاربردهای تخصصی استفاده می‌شود. بنابراین یک پیچ گوشتی تخصصی است و معمولا کاربرد عمومی ندارد.

 • پیچ گوشتی جغجغه ای

پیچ گوشتی ججغه‌ای به پیچ گوشتی‌هایی گفته می‌شود که تنها در یک جهت گشتاور اعمال کرده و پیچ را باز و بسته می‌کنند. در واقع با چرخاندن پیچ گوشتی جغجغه‌ای به سمت دیگر، هیچ اتفاقی نمی‌افتد و تاثیری ندارد. این هندسه کار شخصی که پیچ را باز و یا نصب می‌کند، راحت می‌کند. زیرا نیازی به تنظیم مجدد پیچ گوشتی پس از هربار پرخاندن نیست.

 • پیچ گوشتی دقیق

این نوع پیچ گوشتی به انواعی از پیچ گوشتی‌ها گفته می‌شود که برای باز و بسته کردن پیچ‌های ریز و یا حساس، استفاده می‌شوند. به عنوان مثال برای پیچ‌های ریزی همچون پیچ ادوات الکترونیکی، پیچ عینک و.. که ریز هستند و موقعیتی حساس دارند و باید بدون آسیب دیدن به قطعه باید پیچ را محکم و یا باز کرد، از این پیچ گوشتی استفاده می‌شود.

 • پیچ گوشتی همه کاره

شما با خرید پیچ گوشتی همه کاره در واقع مجموعه‌ای از پیچ گوشتی‌های مختلف را در یک پیچ گوشتی دارید. این مدل از پیچ گوشتی در واقع یک دسته است که چندین سری با هندسه مختلف دارد. شما برای باز کردن یا بستن پیچی با هندسه خاص، کافی است سری مناسب با آن پیچ را روی دسته پیچ گوشتی ببیندید.

 • پیچ گوشتی چاقویی

این پیچ گوشتی مجموعه‌ای از چندین پیچ گوشتی در سایزها و با هندسه‌های مختلف است که درون یک جعبه قرار گرفته و هر یک از پیچ گوشتی‌ها را نیاز داشته باشیم، می‌توانیم آن را به راحتی درون جعبه باز کرده و استفاده کنیم.

 • پیچ گوشتی آلن

پیچ گوشتی آلن یا کلید آلن نوعی از پیچ گوشتی‌ها است که برای پیچ‌های آلن استفاده می‌شود. پیچ‌های آلن گروهی از پیچ‌ها هستند که روی سر آن‌‌ها یک سوکت قرار دارد که محل قرار گیری پیچ گوشتی، برای ایجاد اتصال است. این پیچ و پیچ‌ گوشتی برای کاربردهایی استفاده می‌شود که فضای کافی برای چرخاندن و باز و بسته کردن، وجود ندارد.

 • پیچ گوشتی ضربه خور

پیچ گوشتی ضربه خور یکی از دیگر انوع پیچ گوشتی است که در بخش انتهایی دسته دارای یک قسمت آهنی یا فولادی است که این امکان را فراهم می‌کند، بتوانبدون آسیب رسیدن به پبچ گوشتی،  برای نصب بهتر پیچ، به انتهای آن ضربه زد.

 • پیچ گوشتی عایق

پیچ گوشتی عایق به نوعی پیچ گوشتی اشاره دارد که از جنس مواد عایقی همچون پلاستیک‌های مختلف ساخته شده است. از این ابزار برای نصب و باز کردن پیچ در موقعیت‌هایی استفاده می‌شود که احتمال اتصال و برق گرفتگی، وجود دارد.

 • پیچ گوشتی مربعی

پیچ گوشتی با هندسه سری مربعی است که برای نصب پیچ‌ها با شیار مربعی استفاده می‌شود. این پیچ‌هاو پیچ گوشتی آن دارای کاربردهای خاص هستند و استفاده عمومی ندارند.

جنس سری پیچ گوشتی

در ساخت بخش‌های مختلف یک پیچ گوشتی از مواد مختلفی استفاده می‌شود. جنس دسته‌ی پیچ گوشتی معمولا از مواد عایق است. اما  شفت و سری آن عموما از فلزات و یا آلیاژهای فلزی همچون تیتانیوم، استینلس استیل، فولاد HHS، CVM ساخته می‌شود. هر یک از این مواد و سری‌های ساخته شده با آن ویژگی‌های خاص خود را دارند و برای استفاده در کاربردی خاص، مناسب هستند.

کاربردهای انواع پیچ گوشتی

پیچ گوشتی‌ها به عنوان ابزار آلاتی برای باز و بسته کردن پیچ‌ها، دارای کاربردهای خانگی و صنعتی زیادی هستند. از جمله کاربردهای این ابزار پرمصرف، می‌توان به باز کردن و بستن اتصالات پیچی در صنایع  زیر اشاره کرد:

 • صنعت ساختمان سازی.
 • صنعت خودروسازی.
 • صنایع دریایی.
 • صنایع هوایی.
 • صنعت کشاورزی.
 • صنایع نفت، گاز و پتروشیمی.
 • لوازم الکترونیکی.
 • لوازم خانگی.
 • تجهیزات پزشکی.
 • ماشین آلات و دستگاه‌های صنعتی و مهندسی.
 • و…

خرید پیچ گوشتی

اگر قصد خرید پیچ گوشتی را دارید، ابتدا باید مشخص کنید که آن را برای چه کاربردی می‌خواهید و باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد. از آنجا که هندسه و سایز پیچ و پیچ گوشتی باید با یکدیگر تطابق و همخوانی داشته باشد، باید بدانید که پیچ گوشتی را برای باز کردن و نصب چه نوع پیچی می‌خواهید. نگران نباشید، کارشناسان سات پیچ شما را در انتخاب این ابزار مناسب، راهنمایی خواهند کرد و به شما کمک می‌کنند پیچ گوشتی مورد نظر خود را در کیفیتی بالا و با قیمتی مناسب، از فروشگاه اینترنتی سات پیچ، سفارش دهید. همچنین شما می‌توانید برای استعلام قیمت پیچ گوشتی مورد نظرتان با بخش پشتیبانی سات پیچ، تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید  معرفی تجهیزات باربرداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button